Září z pohledu čínské medicíny

05.09.2021

Nejaktivnějším orgánem v měsíci září je naše slezina. Orgán, o kterém se učíme, že je možné bez něj žít, a tudíž občas můžeme mít pocit, že se jedná o nějaký nepodstatný rudimentální ocásek, což rozhodně není pravda. Slezina má velký význam v rámci naší imunity, je to takový filtr, který vychytává přestárlé krevní buňky, případně bakterie obsažené v krvi. Tvoří se v ní tzv. paměťové B-lymfocyty, což jsou buňky, které nám dokáží vytvořit specifické protilátky proti některým onemocněním. Při dalším kontaktu s tímto onemocněním tak bude bacilek včas rozeznám a zneškodněn. Odpovídá také za tvorbu krevních destiček a červených krvinek. Nachází se na levé straně a pokud není zvětšená, tak nepřesahuje levý žeberní oblouk (její velikost lze ověřit pohmatem).

Čínská medicína vnímá slezinu jako orgán zpracovávající jemnou esenci z potravy, čímž vyživuje naše tělo. To, co potřebujeme strávit, prochází naším břichem - a nejde jen o jídlo. Slezině je v čínské medicíně přisuzována vlastnost přemítání, přemýšlení, sídlí v ní intelekt Yi. Nadměrné studium, neustálé přemítání o problémech a "nestrávené" emoce slezinu silně vyčerpávají. Její oslabení poznáme tvorbou halluxů (vbočených palců), krvácením z nosu, špiněním mezi cykly, prolapsem orgánů (slezina má za úkol "držet vše na svém místě"), tvorbou modřin, nadýmáním, trávicími obtížemi, průjmy, nebo třeba pouze tím, že se nám nedaří zhubnout.


Slezina přináleží elementu země, nemá ráda vlhkost a chlad. Pokud pro sebe a svoji slezinku tedy chcete skutečně něco udělat, tak nejezte ráno po probuzení, jen co ze sebe shodíte peřinu, studený jogurt. Obecně omezte (napsat "škrtněte" by mě bolelo) mléčné výrobky, zmrzlinu, chladné potraviny. Slezina má ráda teplá hutná jídla, silné vývary, dušenou zeleninu, kaše, obiloviny, jáhly, dýni hokaido, mrkev, brambory, kukuřici. Ne nadarmo je nejaktivnější právě přes babí léto, kdy tyto potraviny sklízíme, a ne jen tak pro nic za nic jí přináleží žlutooranžová barva. Příroda nám krásně napovídá, co teď máme jíst.

Nejaktivnější z celého dne je slezina mezi 9. a 11. hodinou, takže pokud uvažujete o kúře slzovky, je toto ten správný čas, který přinese kýžené ovoce. Slzovka, alias Jóbovy slzy, je obilnina, která čistí tělo od nejrůznějších nánosů škodlivin a odvádí vlhkost, která se může projevit jako nějaký ten špíček navíc. 

Klidné září a ať dýňová polévka skončí v bříšku a ne na košili!

S láskou, K.