Únor z pohledu čínské medicíny

15.02.2021

Nejaktivnějším orgánem jsou v únoru ledviny. Dělají toho pro nás tolik, že by nebylo od věci si o nich něco povědět a trošku je opečovat.

Ledviny jsou párový orgán, který se nachází podél páteře v oblasti od předposledního žebra po vrcholky kyčlí. Pomáhají z těla odstraňovat odpadní látky, přebytky soli a zbytky po rozpadu bílkovin, vodu a cizorodé látky, regulují krevní tlak, podílejí se na krvetvorbě a spolupodílejí se na tvorbě aktivní formy vitaminu D3, který pomáhá vstřebávání vápníku. Ledvinami proteče každou minutu přes litr krve, dostatečný krevní průtok ledvinami je totiž velice důležitou podmínkou pro plnění vylučovací funkce ledvin. Z ledvin odstupují močovody, které odvádějí moč do měchýře, který ji dočasně uchová, aby mohla být později více či méně vědomě propuštěna z těla pryč. Ledviny také vyrovnávají acidobazickou rovnováhu - pokud se tedy změní alkalita krve, ledviny rychle zareagují a změní alkalitu moči, aby mohla v našem těle opět nastat rovnováha. Na ledviny nasedají nadledvinky, které produkují stresový hormon adrenalin a spolu s  ledvinami spolupracují na termoregulaci a ovlivňují libido.


Příznaky nesprávné funkce ledvin jsou např. vypadávání/šedivění vlasů, impotence, frigidita, dna, otoky, časté zívání, odpor k zimě, kruhy/váčky pod očima, bolest v bedrech, nadměrné pocení, bílé skvrnky na nehtech, zhoršení sluchu nebo bolesti kolene zezadu/zevnitř (platí, že levé koleno - pravá ledvina a obráceně). V ledvinách máme uložen životní fond energie, prenatální čchi, kterou nám naši rodiče dali do vínku při početí. Skrze ledviny jsme tak v neustálém kontaktu se svými předky - ledviny máme dvě, pravou a levou, stejně jako dvě rodové linie, matrilineární a patrilineární. Čínská medicína uvádí, že neseme v každé ledvině otisk sedmi předchozích generací. V buněčné paměti našeho těla jsou tak uložené informace o tom, co naši předci jedli, čeho se báli, v jakých podmínkách žili, a to vše nás velmi ovlivňuje. Dvě je ale také číslo partnerství - naše tělo nás tak skrze problémy s ledvinami upozorňuje na nesoulad v oblasti vztahů.

Diagnostickou kontrolku ledvin najdeme na obličeji v oblasti očí, močovému měchýři pak odpovídá horní část čela. Ze zubů přináleží ledvinám druhý řezák, močovému měchýři první, z obratlů se jedná o první tři bederní obratle, případně obtíže s SI skloubením. Z psychosomatického hlediska jsou obtíže s ledvinami nejčastěji projevem neupřímnosti v partnerských vztazích. Ledviny nemají rády chlad - a to ani ve vztazích.

Ledviny přináleží prvku vody, jejich barvou je černá nebo tmavě modrá, nejvíce aktivní jsou v době od 17 do 19 hodin, močový měchýř od 15 do 17, o to více v zimním období. Z emocí je jim přiřazen strach. Právě prožití strachu se na tělesné úrovni velmi často projeví jako zánět močového měchýře. Ledviny mají rády slanou chuť, i tady ale platí všeho s mírou. Pro podporu ledvin je vhodné do stravy zařadit petržel, celer, kopřivu, přesličku, kurkumu, fazole (už svojí podobou napovídají, k čemu jsou dobré!), tofu, černý sezam, sardinky. Doporučuje se užívat extrakt z rehmánie lepkavé, cordycepsu, případně Jančův ledvinový čaj. Při zánětech ledvin nebo močových cest je vhodné konzumovat brusinky, borůvky nebo lichořeřišnici, která je vynikajícím přírodním antibiotikem. 

Harmonii v partnerských vztazích i ledvinkách Vám nejen v únoru přeje 

K.