Srpen z pohledu čínské medicíny
Srpen je ohnivým měsícem, léto dosahuje svého vrcholu a jako se yang mění v yin, tak ohnivá barva je pomalu střídána světlejší oranžovou barvou a element ohně elementem země.
Dominantním orgánem pro tento měsíc je trojitý ohřívač. Trojitý ohřívač je energetický orgán, který nejen, že si pohrává s naší termoregulací, ale také významným způsobem ovlivňuje energetické proudy v našem těle. Dobře průchozí trojitý ohřívač umožňuje energii pozvolna kolovat tělem a vyživovat veškeré orgány. V sanskrtské terminologii splývá tento pojem s čakrami, energetickými proudy v těle.
V textech čínské medicíny se praví: horní ohřívač je jako mlha, prostřední jako mokřina, spodní je kanál.
Horní ohřívač (energetické místo v oblasti srdce a plic) při dýchání "nasává" čistou yangovou čchi. V prostředním (oblast žaludku, sleziny, jater a žlučníku) se z potravy vytváří jemná vyživující esence. Spodní ohřívač (oblast střev, močového měchýře, ledvin) řídí tekutiny a odděluje čisté od kalného, které je následně vyloučeno.
Jeho nerovnováha se projeví přílišnou starostlivostí, depresemi, úzkostmi nebo vznětlivostí. Je tedy jasné, že pro naši psychickou pohodu je správné fungování trojitého ohřívače nezbytné. Na těle tuto neharmonii poznáme například tvorbou otoků, nadýmáním, kručením v břiše, špatnou schopností těla udržovat teplotu, zduřelými mízními uzlinami. Energeticky trojitý ohřívač souvisí také se štítnou žlázou, která se hormony, které tvoří, také významně podílí na řízení tělesné teploty. Její správnou funkci můžeme v srpnu podpořit například konzumací aronie.
Nejvyšší aktivitu zažívá ohřívač od 21. do 23. hodiny, v srpnu pak obzvláště. Pro trojitý ohřívač je důležité, aby strava, kterou jíme odpovídala ročnímu období. Vsaďme tedy na sezónní potraviny ideálně v bio kvalitě. Velkou roli hraje také teplota, jakou konzumované jídlo má. V létě máme přirozeně tendenci sahat po studenějších potravinách, zatímco v zimě po teplejších. To ale rozhodně neznamená, že bychom v létě měli být živi jen ze zmrzliny. Jídlo by mělo být vlažné, rozhodně ne studené. Vhodné je zařadit potraviny neutrálního charakteru (luštěniny, tofu, avokádo, špenát, angrešt, melouny, hrušky, cukety, jablka, celozrnná rýže, mrkev, ...). Je vhodné omezit konzumaci masa. Z bylinek se doporučuje máta (zejména na ochlazení a odstranění otoků, také zlepšuje trávení), přeslička, kopřiva. Vitaminky a stopové prvky, které bychom si v tomto období měli pohlídat, jsou áčko a zinek. Můžeme také využívat kúru tinktury proti otokům či na pročištění lymfy.
Velmi harmonizující vliv na trojitý ohřívač má pravidelné cvičení čchi kungu nebo jógy.
Krásný srpen plný sklizně obohacujících zážitků!
S láskou, K.