Říjen z pohledu čínské medicíny

11.10.2021

Podzimnímu měsíci říjnu kraluje žaludek. Dutý orgán uložený v dutině břišní v levé části břišní dutiny má za úkol mechanicky a chemicky rozložit potravu a zajistit její posun do tenkého střeva. Vnější žaludeční stěna je tvořena silnou svalovinou, vnitřní část je vystlána sliznicí s velkým množstvím šťáv, které zajišťují trávení. Je v nich obsažena například kyselina chlorovodíková a pepsin.

Čínská medicína řadí žaludek k elementu země. Není divu, vždyť stejně jako země i on se stará o výživu a stejně jako země, i žaludek má rád vlhko a teplo (tedy vláhu). Natrávená potrava je z žaludku posouvána do tenkého střeva, v opačném případě mluvíme o tzv. rebelující čchi žaludku (a o škytání, brkání, říhání a objímání záchodové mísy). Je tedy žádoucí, aby si žaludek zachoval svoji průchodnost a zajistil plynulé klesání potravy. Pokud se tak neděje, mohou se objevit obtíže i v ústní dutině, například zvýšená krvácivost dásní či zápach úst. Na tyto obtíže, při nichž energie stoupá, místo aby klesala, je vynikající zázvor (v jakékoliv podobě, při zvracení ideálně šťáva). Vážné poškození žaludku obvykle poznáme až v pozdějších stadiích, proto se vyplatí zmíněné příznaky nepodcenit a obtíže řešit zavčas.


Pro dobrou stravitelnost jídla je důležité ho správně rozkousat, aby bylo dostatečně prosyceno trávicími enzymy a žaludek tak měl usnadněnou práci. Snažme se jíst v klidu a jídlo nehltat.

Nejaktivnější je žaludek od 7 do 9 hodin ráno, radost mu v tuto dobu uděláme teplou snídaní. Ne, studený jogurt opravdu není zdravá snídaně. Ne, ani když má laktobacily. Ráno není jeho čas. Žaludku prospívá rovnováha, ani dlouhé hladovění, ani přejídání. Ideální je výživná kaše a naše babičky to moc dobře věděly. Žaludek také potěší teplé husté polévky, vývary, vyvážená strava uzpůsobená ročnímu období. V říjnu máme k dispozici stále ještě spoustu zeleniny ze sklizně - cukety, papriky, dýně, kukuřice, červená řepa, celer, brambory, ... Tyto potraviny žaludek krásně podpoří a potěší i oko, protože barevně krásně ladí s krajinou za oknem. Z bylinek je vhodná máta, fenykl, sléz, lékořice, heřmánek, kardamom, koriandr, muškátový oříšek a majoránka. Pro aromaterapeutické opečování skvěle funguje pomeranč, bergamot, eukalyptus nebo rozmarýn. Vyhnout bychom se měli nadměrné konzumaci alkoholu, těžce stravitelným jídlům a stresu.

Z psychosomatického hlediska nám potíže s žaludkem ukazují na to, že v životě "nemůžeme něco strávit". Žaludek nasává podněty zvnějšku - s jakou energií jídlo přijímáme, v jaké kvalitě to jídlo je, jaké je ho množství, ... Můžeme si položit následující otázky: jak svůj život žiji? Je pro mě vyživující? Co je pro mě těžké přijmout a strávit? Přijímám názory druhých? Jak se reaguji na kritiku druhých? Spolknu ji?

Dopřejte si tento měsíc dostatek času pro sebe samotné, vyrazte na procházku do přírody a užijte si pohled na nádhernou paletu barev, kterou tvoří podzim. Nasbírejte si kaštany, šípky, uvařte dobrý čaj a nalaďte se na přicházející tmavou polovinu roku.

Krásný říjen, moji milí!

K.