Listopad z pohledu čínské medicíny
V listopadu je ten pravý čas opečovat naše plíce. Plíce jsou párový orgán, který zajišťuje výměnu plynů mezi
vzduchem a krví. Díky tomu je zajištěn chod nezbytných chemických reakcí, které
se v našem těle odehrávají, a také se při nich tvoří nezbytná energie.
Mimo to ale také vzniká kysličník uhličitý, který může být díky plicím
z těla vyloučen.
Plíce jsou tvořeny z drobných "oček sítě", alveolů, a jsou uložené v hrudní dutině, kde je chrání žebra a mezižeberní svaly. Plíce se spolupodílejí na krevním oběhu. Odkysličená krev (ta tmavší, která už našim buňkám po celém těle předala kyslík) je přivedena do pravé srdeční síně a komory, odtud plicními tepnami do pravé a levé plíce, kde se krev ve vlásečnicích (tenoulinkých kapilárách tenkých jako lidský vlas) okysličí a plicní žíly ji odvedou do levé srdeční síně a komory, odkud je tepnami rozvedena po celém těle.
Z hlediska čínské medicíny jsou plíce jediný yinový orgán, který komunikuje s okolním světem, a je tudíž snadno zranitelný. Nosní dutina je v podstatě taková "rohožka", která zachytává nepředstavitelné množství nejrůznějších škodlivin. Z prvků přináleží plicím kov, jejich pomyslným párovým orgánem je tlusté střevo (proto pročištěním jednoho automaticky pročistíme i druhý orgán). Při nádechu přijímáme nové, při výdechu se zbavujeme starého. Plíce tedy souvisí s přijímáním a dáváním. Je to konec konců Dalajlámova modlitba, nadechuj lásku, vydechuj vděčnost ;)
Vývodem plic je nosní dutina, pokud tedy zaznamenáme menší citlivost na pachy, je na vině právě jejich oslabená funkce (nebo covid, že), avšak jejich stav velmi dobře poznáme i na stavu pokožky, ochlupení a barvě hlasu. Ze zubů je plicím přiřazen 7. zub, z obratlů 5.-7. krční a 2.-4. hrudní obratel. Citem plic je zármutek, smutek, potlačená a neprojevená lítost (v češtině krásný výraz "říct to od plic", "zařvat si z plných plic"). Tím, že plíce na podzim opečujeme, můžeme krásně předejít zimním a jarním nachlazením a chřipkám.
Plicím dělá dobře pálivá chuť, dle orgánových hodin jsou nejaktivnější mezi 3.-5. hodinou ráno (mimochodem někteří mniši - trapističtí, buddhističtí, dokonce i Dalajláma, vstávají kolem třetí hodiny ráno, protože v tuto chvíli "prvním nádechem začíná nový den"), z barev je jim přiřazena bílá. Tu můžeme na talíř propašovat třeba ve formě bílé zeleniny - květák, ředkev, cibule, celer, adekvátním kořením - tymián, kmín, čerstvý zázvor, saturejka, majoránka. Ideální jsou silné vývary (skvělým pomocníkem je pomalý hrnec - a ne, není to placená spolupráce, i když by měla být, protože ho doporučuji, kudy chodím, je to miláček), hotový elixír živin!
Krásný listopad Vám ze St Tropez přeje K.