Leden z pohledu čínské medicíny

05.01.2021

Buďte vítáni!

Přehoupli jsme se do poslunovratového období a dny se nám pomaličku začínají prodlužovat. Zatím však velice jemně, příroda nadále odpočívá, zem nabírá sílu, aby mohla zase plodit, zvířátka také odpočívají, jen my lidé už zase (nebo ještě pořád?) blázníme. Naše společnost orientovaná na výkon, výsledek a produktivitu nás mnohdy nutí jít proti našemu vnitřnímu tempu, proti našemu nastavení, které nám v lednu radí pravý opak toho, co se po nás vyžaduje. Také se Vám ráno tak špatně vstává?

Nejzranitelnějším orgánem je v lednu močový měchýř. Jeho funkce je na fyzické i psychické úrovni velmi podobná - dočasně zadržet něco, co naše tělo nebo my sami už nepotřebujeme, a při dostatečném nahromadění to pod tlakem (pokud možno vědomě) vypustit. Noční pomočování u dětí obvykle poukazuje na to, že je dítě přes den pod velkým tlakem a nedokáže se uvolnit. Při spánku si tento tlak neuvědomuje a dojde k jeho uvolnění. Močení je obecně zajímavý proces, během něhož se na okamžik skrze vodu spojujeme se Zemí, a předáváme jí veškeré negativní energie a látky, které ledviny uložily do vody, aby se jich tělo zbavilo.

Močový měchýř má vůbec v psychice velký význam. Velice rychle zhmotní sebemenší nerovnováhu z jemnohmotného světa emocí, a naopak na emoční úrovni se jakákoliv energetická dysbalance meridiánu projeví strachem, podrážděností nebo pocitem ukřivděnosti. Zánět močových cest je na fyzické úrovni přemnožení nepříznivých bakterií, na emoční úrovni přemnožení negativních myšlenek, poukazuje na nezpracovanou křivdu nebo na (nejčastěji partnerský) konflikt. Angličtina má krásný výraz pissed off (být naštvaný, podrážděný). Na zánět krásně zabírá zvýšení pitného režimu (vyplavit bakterie), ideálně pití čisté vody nebo bylinných čajů (přeslička, třezalka, lípa) dále tinktura z lichořeřišnice, no a nezklamou pochopitelně ani hubiči bakterií - česnek a křen. Na bolestivé močení se doporučuje pít vodu s rozpuštěnou sodou bikarbonou. A jako při každém zánětu je žádoucí omezit nebo úplně vypustit cukry. Naopak příjemným pomocníkem v prevenci zánětu močových cest může být volně prodejný doplněk Uroval manóza, přírodní cukr, který vytváří v močové trubici ochranný film bránící ulpívání bakterií. 


Močový měchýř je nejaktivnější mezi 15. a 17. hodinou, nejklidnější pak mezi 3. a 5. ráno. Do jídelníčku je v lednu vhodné zařadit sytá jídla, hutné teplé polévky, luštěniny, celkově tělo prohřát - to ovšem neznamená prohřívat alkoholem! Ten působí na močový měchýř přímo toxicky a silně ho dráždí. Leden je tak ideálním měsícem pro alkoholovou abstinenci, proto pokud zvažujete hit posledních let, dropless January, leden bez kapky, je právě teď ta nejlepší doba.

S močovým měchýřem se pojí element vody, 2. čakra, slaná chuť. To ale neznamená, že máte přehnaně solit! Chutě přiřazené jednotlivým orgánům pouze podávají informaci o tom, na jakou nerovnováhu daný orgán reaguje. Do některých čínských bylinných směsí se například přidává sůl, aby všechny bylinky v kombinaci s tím homeopatickým množstvím soli podpořily i ledviny a močový měchýř.

Ať máte leden tak veselý, až se skoro počuráte smíchy!

S láskou K.