Květen z pohledu čínské medicíny

12.05.2021

Není nic silnějšího než lidské srdce, 

které se už tolikrát zastavilo, 

a přesto stále bije. Rupi Kaur


Radost ze života, chuť být venku, bezstarostnost - emoce přináležející elementu ohně, který v květnu přebírá pomyslné žezlo mezi pěti prvky.

V tomto měsíci je nejaktivnějším orgánem srdce a vůbec celý cévní systém. V hodinách anatomie šlo o téma, které u studentů vzbuzovalo hodně ambivalentní reakce - na jednu stranu k srdci člověk vždycky něco vyplodil, na stranu druhou tam bylo tolik záludných otázek, že pokud zkoušející chtěl (a to ten náš chtěl), vždycky vás na něčem potopil. No, možná proto jsem nakonec skončila na kardiologii.

Srdíčko leží za hrudní kostí mezi plícemi a chrání ho vazivové pouzdro perikard. S akupunkturní dráhou perikardu můžeme krásně pracovat po rozchodu nebo jiném závažném traumatu. Aby bylo srdénko dostatečně vyživené, zajišťují mu přísun kyslíku a živin dvě věnčité tepny ("koronárky"). Asi si všichni pamatujeme, že srdíčko má 2 síně a 2 komory, levou a pravou. Do pravé části nám dutou žilou putuje neokysličená krev z celého těla, aby se mohla okysličit v plicích a následně se přes levou část srdce dostala do celého těla.


Srdce je mimořádně citlivý orgán, původní čínská medicína zakazovala do jeho meridiánu zasahovat, protože v něm sídlí duše Shen. Velice zajímavá věc, kterou jsem odpozorovala po dobu své praxe v nemocnici je ta, že většině pacientů po transplantaci srdce se radikálním způsobem změní povaha, mnoho z nich musí následně podstoupit léčbu psychofarmaky. (O transplantacích připravím zvláštní článek.)

Chuť podporující srdce je hořká, barva (zcela nečekaně) červená, která srdíčko nejen vyživuje, ale celkově podporuje krevní oběh a posiluje yangovou energii. Červené potraviny doporučuji zejména osobám s anémií, studenými končetinami, nebo těm, které trápí nadměrné bušení srdíčka. Kromě červených a hořkých potravin můžeme srdce podpořit celkovým odlehčením stravy, čímž předejdeme hromadění cholesterolu. Vysoký krevní tlak se dá krásně srovnat večerní konzumací tří až čtyř arašídů, které byly týden namočené v octu. Týdenní cyklus opakujeme 2-3x a pak už si jen užíváme výsledky.

Srdíčko velice vyčerpává nadměrná duševní i fyzická aktivita a dlouhé sledování monitoru (ano, ač se to nezdá, oční sítnice tak spotřebovává velkou spoustu krve, která následně nedostatečně vyživuje srdce, a to o sobě dává vědět nadměrným bušením nebo arytmiemi).

V obličejové diagnostice nás na srdce upozorní špička nosu. Pokud je měkká a nabobtnalá, značí zavodnění srdce, tuhá špička naopak znamená obalení srdce tukem. Výrazné červené žilky na nose a tvářích značí nedomykavost chlopně. 

Ať bije! (ale ne moc ;) )

Krásný květen, s láskou K.