Kolo roku: Ostara

20.03.2021

Dnes nastal důležitý zlom: den a noc, světlo a tma, jsou v rovnováze. Můžeme to "oslavit" změnou času a dále to neřešit, nebo se podívat, co víc za tím je. A protože to my, kteří aktivně prožíváme, děláme rádi, tak jdeme na to:

Bohyně, jíž je toto období zasvěceno, bývá označována jako Ostara (v závislosti na kultuře též Artha, Eostré, Vesna) symbolizuje znovuzrození Země po dlouhé zimě, návrat její plodnosti, život, nové začátky. Tato témata o mnoho století později převzalo křesťanství v podobě Velikonoc. Anglický název Velikonoc Easter (německy Ostern) přitom k této bohyni jasně odkazuje, stejně jako název klíčového hormonu plodnosti - estrogenu, nebo světové strany East - východu.


Mezi nejčastější symboly tohoto dne patří zajíci (symbol jarní energie a rozmnožování), vejce (symbol plodnosti a nového života), mláďata obecně, proutí (dodnes přežívá v tradici jako pomlázka), semena - právě nyní je vhodný čas k setbě velkého množství rostlin. Spolu se semeny můžeme také zasít své úmysly, přání a vize, začátek jara je velice požehnaný čas k uskutečnění změn, k novým začátkům.

Ostara je tedy krásná příležitost uctít přirozený koloběh života, vyzdobit si dům kraslicemi, jarním osením, věncem s barevnými pentličkami, čerstvým proutím, a zažehnout nové začátky.

Šťastnou Ostaru!

S láskou K.