Kolo roku: Litha
Další svátek z kola roku se jmenuje Litha a je nám velmi dobře známý pod označením letní slunovrat, případně Svatojánská noc. Nastává nejdelší den a nejkratší noc, hojnost je všude kolem nás, dozrávají plody, zahlcuje nás omamná vůně květin, vše je v rozpuku, na vrcholu. Joie de vivre! Skrze dozrávání se nám krásně manifestuje propojení mužského a ženského principu. Rostlina zásobovaná vodou skrze kořeny (ženský princip) vyživuje plody, které pod slunečními paprsky (mužský princip) dozrávají do své největší plnosti.
Živel spojený s tímto svátkem je voda, která je v tomto období důležitá nejen proto, aby plody mohly dozrát, ale také pro svůj očistný potenciál, který můžeme využít například při práci s emocemi, pročišťováním a harmonizací. Jakým způsobem kolují naše tělesné tekutiny? Krev, lymfa, mozkomíšní mok, moč, slzy... Témata úcty k vodě, k ženskosti a k životu vystupují v nejrůznějších podobách. Nabízí se k zamyšlení například naše kolektivní odpovědnost za stav vody. Jakou vodu pijeme? Jak se k ní chováme? Co můžeme sami ve svém přístupu k vodě změnit? Vyplouvat na povrch mohou v těchto dnech skutečně hluboká témata a křivdy, na které jsme již dávno zapomněli. Tělo jako moudrý rádce nás tak skrze sebe může upozornit, že některá z těchto oblastí není úplně v rovnováze (otoky, motání hlavy, srdcebuch, pulzace spánků, slzení očí...).
Byliny nasbírané v tomto období mají výjimečné vlastnosti, vzpomeňme na pohádky, v nichž je často zmiňované devatero kvítí. Svůj význam má nejen doba sběru, ale také číslo 9. Složení směsi se liší kraj od kraje, ve všech směsích ale obvykle figuruje třezalka, která má zaručit pevné zdraví, hojnost a vitalitu. Z dalších bylinek bývají zahrnuty sedmikráska, meduňka, mateřídouška, kontryhel, pelyněk, měsíček, divizna, dobromysl, kapradí, sporýš, tužebník, komonice, petržel, kopřiva, jetel, přeslička, rozchodníček, smolnička, růže nebo svízel. Fantazii se ale meze nekladou!
Původ v oslavách tohoto dne má i tradice otrhávání okvětních lístků s dotazováním "má mě rád, nemá mě rád". Podobně jako na Beltain, i tento den bývalo v některých společnostech povoleno to, co se jindy nesmělo, např. odložit prsten a vytvořit na jediný den a noc nový pár. Často se v tento den také uzavíraly sliby, dívky prohazovaly ohněm květinový věneček, který na druhé straně chytali mládenci.
S Lithou je spojována bohyně Domnu, setkáváme se s ní na dně moře, v proudu řek, v našich slzách, v dešti. Čistí hluboké zažité vzorce, nevyjádřené emoce i naši zranitelnost.
V tento den se můžeme rituálně vykoupat, uctít (vyčistit) studánku v okolí, uplést věneček, nasbírat bylinky, projít se v přírodě, zapálit očistný oheň, otevřít všechna okna a nechat vstoupit Slunce...
Ať u Vás voda a sluníčko dočistí vše, co si o to říká!
S láskou
K.