Kolo roku: Lammas

28.07.2021

Tento svátek kola roku u nás známe pod označením Dožínky, v keltské terminologii se setkáváme s pojmem Lughnasad, ať už ho však nazveme jakkoliv, jedná se o oslavu plodnosti, hojnosti, sklizně, dozrávání, sklízení a úrody.

Slaví se v polovině času mezi letním slunovratem a podzimní rovnodenností, tedy z 31. července na 1. srpna. V keltské tradici je zasvěcený slunečnímu bohu Lughovi a bohyni Anu Danae, v dalších tradicích pak bohyním Fortuně, Demeter, Ker Lammas, Rodě nebo Živě. 


Přeměna zralého obilí v chléb nám rovněž ukazuje transformaci, životní změnu, odevzdání se lásce v touze vytvořit něco nového. Ve jméně slovanské bohyně Rody odkaz k rodině i slyšíme. Je to období, kdy se uzavírají sňatky, sliby, může to být vhodný čas k zahájení nové práce, podnikání nebo projektu. Příroda překypuje hojností, plodností, blahobytem.

Atributy spojenými s tímto svátkem jsou například zralé obilí, zlatá a žlutá barva, dozrávající dýně a cukety, rohatá zvířata (jelen - symbol plodnosti, kozy, berani, ...), tkalcovské stavy (i zde vidíme přeměnu vlákna, ze kterého se pod šikovnýma rukama hospodyně najednou stává tkanina), ale také tekuté zlato - med. Med jako symbol tvrdé a pilné práce, po níž přijde sladká odměna. 

Krásný Lammas, moji milí! 

S láskou, K.