Imbolc: svátek světel a očisty

01.02.2021

Imbolc (Imbolg, Imbolk, Oimelc) je svátek světla, ohně a očisty. Je spojován s bohyní Brigitou (anglicky se také tento svátek jmenuje Bridget´s Day), která bývá spojována s kultem ohně.  Ano, ne nadarmo římskokatolická církev zavedla svátek Hromnice, při kterém se světí svíce (hromničky). Prapůvodně se slavilo rození jehňátek, symbol nového života. 

Pohanská bohyně Brigita vládla Slunci a ohni, proto se na její počest zapalovaly ohně a ke vstupu do obydlí se umísťoval její symbol, asymetrický kříž, který měl dům chránit před požárem a zásahem blesku. 


Imbolc se nachází ve středu temné poloviny roku, k tomuto dni se napříč všemi kulturami váží nejrůznější pranostiky. Na Hromnice o hodinu více. Na Hromnice půl zimnice a půl píce. Na Hromnice musí skřivánek vrznout, i kdyby měl zmrznout. Je-li o Hromnicích studeno, přijde brzy jaro. Na Hromnice jasná noc - bude ještě mrazů moc. Panenka Maria hromniční čistá - úroda jistá. Chumelice na Hromnice končí zimu tuhou; jestli pak jasný den, očekávej druhou. Na Hromnice husa po vodě - na Velikonoce po ledě. Zelené Hromnice, bílé Velikonoce.

Tento den je příslibem naděje, že život bude pokračovat. Tuto energii můžeme krásně podpořit očistným rituálem. Můžeme na chvíli otevřít všechna okna v domě, aby mohlo v lásce odejít to staré a nepotřebné a naopak vstoupit to nové. Velice užitečné může být uklidit dům, protřídit nepotřebné věci (a zamyslet se, zda by mohly ještě někomu udělat radost), rozmístit po našem obydlí svíce zapálené s přáním toho, co chceme v našem životě zažehnout. Očistu těla je možné zpečetit koupáním ve studené vodě. Za nedlouho nás také čeká čínský nový rok a ve vzduchu už můžeme cítit svěžest jara, to je pádný důvod na chvilku se zastavit a rozjímat.

Krásný Imbolc!

S láskou K.