Červenec z pohledu čínské medicíny
Červenec je v plném proudu, období hojnosti, dozrávání plodů, vlahé letní noci. Stále jedeme pod taktovkou prvku ohně a klíčovým je tento měsíc krevní oběh.
Východní medicína vnímá krev jako "matku čchi", hybatelku pochodů v těle, život, radost, plodnost. Stejně jako rozvádí po celém těle živiny, tak i emoce a informace z našeho rodu. V lingvistice máme vše krásně zachyceno (žena krev a mléko, pije mi krev, krev není voda, potit krev, mít co v krvi, krve by se v něm nedořezal, ztuhnout krev v žilách).
Pokud člověk necítí v životě radost a naplnění, pravděpodobně i jeho krev bude velmi vyčerpaná. To ostatně v dnešní době není nic neobvyklého, dle východní medicíny dochází k velkému vyčerpání krve přes oči (velmi bohaté prokrvení sítnice), a tak při neustálém sledování monitorů nejrůznějších zařízení, špatné stravě a nedostatku spánku má až 75 % lidí nedostatečně vyživenou krev. Potíže s krevním oběhem se mohou projevit například křečovými žilami, bušením srdíčka, nespavostí, pocitem těžkých nohou, případně mravenčením končetin. Zúžení a postupné ucpávání cév pak může vést k mozkové mrtvici či infarktu myokardu.
Čínská medicína radí užívat kustovnici, anděliku, červené plodiny, bobule. Horké toxiny v krvi, které jsou pozůstatky například boreliózy, krásně pročišťuje bylinka štětka, případně jitrocelový čaj.
Krásný červenec, během něhož si občas dovolme ukázat, že máme v žilách krev! (a nejen během něj)
S láskou, K.