Březen z pohledu čínské medicíny

15.03.2021

Období chladu a temnoty začíná ustupovat do pozadí a pomalu nad ním začíná převládat světlá část roku. K moci se dostává prvek dřevo, pod jehož taktovkou se příroda probouzí ze zimního spánku, půda nabírá novou sílu a na nás vykukují první sněženky.

Klíčovým orgánem je v březnu žlučník. Měchýřovitý orgán, zavěšený na spodní straně jater (tudíž v pravém podžebří) má za úkol hromadit a koncentrovat žluč, která do něj přitéká z jater, a díky níž můžeme trávit a vstřebávat tuky. Když vše nefunguje, jak má, může nastat celá řada problémů: od zánětu žlučníku, tvorby písku/bláta/kamínků, ucpání žlučovodu až po rakovinu. K onemocnění žlučníku mají vyšší předpoklady ženy, v angličtině dokonce existuje tzv. 5F pravidlo pro rizikových faktorů: fair, fat, female, forty, fertile - světlá pleť, nadváha, ženské pohlaví, věk nad čtyřicet let, plodné období. Jeden z mých lékařských kolegů z nemocnice vždy říkal, že to jedno F by se mělo věnovat slovu furious - vzteklá. Na lékaře západní medicíny poměrně osvícená myšlenka, žlučník je totiž dle čínské medicíny skutečně zásadním orgánem pro (ne)vyjadřování hněvu, frustrace a rozhodování. Vždyť i v češtině používáme výrazy typu to mi hnulo žlučí, to je ale žlučovitý člověk. V čínštině zase slovní spojení velký žlučník označuje rozhodnou osobu.

Prvek dřevo má tendenci ztuhnout, proto je vhodné zařadit cvičení na protažení. Žlučník je nejaktivnější od 23 do 1 h ráno, proto je vhodné uléhat ještě předtím, aby nebyla energie žlučníku rozladěna. Rovněž buzení v tuto dobu nám může poukázat na nesoulad energií prvku dřeva, stejně jako třeba zvýšená chuť na kyselé, neschopnost se úplně nadechnout (důsledek přetížených jater), nebo krátké intenzivní výbuchy vzteku.

Ve stravě je vhodné omezit tuky (ne zcela vyloučit, pak nastane opačný problém, tělo má rádo rovnováhu, ne striktní opatření) a naopak zvýšit konzumaci zelených potravin (barva prvku je zelená), např. mungo fazolky, artyčoky, olivový olej, hrách a další zelené potraviny. S oblíbenou očistou jater a žlučníku ostropestřcem bych počkala na další měsíc. Zatím potřebujeme nabrat síly, zimní období bylo dlouhé a naši předci ne nadarmo v tomto měsíci drželi půst, na očistu je prostě potřeba se připravit. Ke správné detoxikaci je totiž zapotřebí postupný proces, kdy tělu nejprve odlehčíme stravu a teprve později připojíme bylinky nebo tinktury určené k očistě.

Ať Vám v březnu nikdo nehýbe žlučí (a pokud jo, ať máte koule ten hněv použít ke vzniku něčeho krásného)!

S láskou, K.